Türkçe     English    

ODTÜ Mezunları YYÜ' e Temel Attı
30.12.2011 haber.yyu.edu.tr'den alınmıştır. 

Van'da 23.10.2011 ve 09.11.2011 tarihleri arasında meydana gelen depremlerde zarar gören Yüzüncü Yıl Üniversitesine bir yardım elide ODTÜ'den geldi. ODTÜ Eymir Kültür Vakfı tarafından geliştirilen OTDÜ Van'da projesi kapsamında YYÜ'ye 500 kişilik derslik ve 192 kişilik yurt binasının temeli düzenlenen tören ile atıldı.

YYÜ kampus alanında düzenlenen temel atma törenine YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ve ODTÜ Eymir Kültür Vakfı Başkanı Vasfiye İpekçi, AKP Van Milletvekilleri Burhan Kayatürk, Fatih Çiftçi, ODTÜ Mezunu ve CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, ODTÜ mezun ve öğrencileri ile çok sayıda akademisyen katıldı. Açılış konuşmasını yapan Eymir Kültür Vakfı Başkanı Vasfiye İpekçi, keşke daha farklı olsaydı da ODTÜ mezunları buraya bilgi birikimlerini ve deneyimlerini aktarabilseydi. Ama öyle olmadı. Şu aşamada bu önemli değil, bizler deprem olduktan sonra hemen buraya ne yapabiliriz dedik. Öncelikle ayni yardımlarımızla gerek üniversitemiz, gerek öğrencilerimiz ve mezunlarız el ele vererek ilk günden itibaren burada idiler. Kurtarma ekiplerimiz ve üniversitemizin jeoloji mühendisleri halen burada. Dedik ki bu yeterli değil kalıcı bir şeyler yapmamız lazım. YYÜ'nün durumunu gördük. Kardeş bir üniversite dayanışmasına başlayalım dedik ve öğrencilerimiz için yurt ve derslik yapmaya karar verdik. Bu gün de temelini atıyoruz. Burada olmaktan dolayı mutluyuz ve ODTÜ'ler olarak gururluyuz bu dayanışmanın devamı gelecektir diye konuştu.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise yaptığı konuşmasında deprem sonrası havaların soğuduğunu, Türkiye'nin her tarafından Van'a gelen desteklerin ise kendilerini ısıttığını belirterek şunları söyledi: "Çünkü şunları gördük; Türkiye'nin neresinde olursak olalım biz hep biriz. ODTÜ mezunlarının kurduğu Eymir Kültür Vakfı tarafından yapılacak olan 500 kişilik bir derslik ile 192 kişinin kalacağı yurt temeli atmış olacağız. Bu da başlı başına bir enerji oluşturdu Van'ımıza. Dolayısıyla bu enerji ile birlikte yurtlarımız hızlı bir şekilde faaliyete geçerse biz 4 gurup halinde planlamış olduğumuz eğitim-öğretim planımızı belki tekrar gözden geçirmek suretiyle erkene alacağız. Gerçekten şunu söylemeliyim; Öğrencilerimiz bizi bizde öğrencilerimizi çok özledik. Şu andaki inşaatın gidişiyle Nisan 2012 tarihinde ikinci yarıyılımıza tam kapasite başlayacağız." Daha sonra ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, YYÜ ile Van ilinin zor bir dönem yaşadığına değinerek deprem öncesinde de YYÜ ile yakın dostluklarının ve işbirliklerinin olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Acar, "Ümit ediyorum çok kısa zamanda hem Van hem de YYÜ eskisinden daha kuvvetli olacaktır" dedi. Törende ODTÜ mezunları adına bir konuşma yapan CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ise, Van'a ilk defa geldiğini ama 2011 yılı içinde katıldığı etkinlikler içinde en özeli olduğunu belirterek şunları söyledi. "Gerçektende dilerdim ki farklı nedenlerden dolayı burada olalım. Ama yinede karşılaştığımız bir doğal afet sonrası tek yürek olmamız beni gururlandırdı. Bize ODTÜ'lü milletvekilleri olarak hangi partiden olursak olalım, bu partiler üstü bir durum olarak değerlendirdik ve güç birliği yaptık. Meclise sunulan yasa tasarısı ile önümüzdeki dönem 2012 yılında Katma Değer Vergisi (KDV) oranını indirgemiş olacağız. Böylelikle buraya getirilecek olan hizmetleri daha da artırmaya katkı sağlamış olacağız." Son olarak konuşma kürsüsüne gelen AKP Van Milletvekili Burhan Kayatürk ise bu bölgenin ve ülkenin deprem bölgesi olduğunu, depremlerle yaşamaktan başka çaremizin olmadığını belirterek şöyle konuştu: "Ancak bizi sevindiren Türkiye'nin Van için tek vücut olması istek ve arzuların gelen yardımlardan daha büyük olması bizim hem gözyaşımızı hem de acımızı hafifletti. Van'lılar adına yapılan bu yardımlar için herkese şükranlarımı sunuyorum. Van, çok önemli bir coğrafyada yer alıyor. Sadece Türkiye için değil Ortadoğu, Orta Asya ve Avrupa için önemli bir metropol olmaya adaydır. Bildiğiz gibi Van 2014 de büyük şehir olacak. Biz Van'ın büyük bir şehir değil, aynı zamanda çok önemli bir ticaret merkezi olması için elimizden gelen tüm çabayı sarf edeceğiz."